Rozwód Polaków mieszkających za granicą

rozwód Polaków mieszkających za granicą

Dzisiejszy wpis dotyczy tematu ważnego dla części Polaków przebywających na emigracji: rozwód Polaków mieszkających za granicą. Wielu Polaków mieszka za granicą. Często tam zawierają związek małżeński i zakładają rodzinę. Co w sytuacji, gdy w małżeństwie przestaje się im układać? Czy mogą rozwieść się w Polsce?

Rozwód Polaków mieszkających za granicą. Czy rozwód w Polsce jest możliwy?

Do kancelarii zadzwoniła pani Iza mieszkająca  wraz z mężem w Irlandii. Umówiła się na konsultację w sprawie rozwodowej. Odbyliśmy konsultację przez skype. Okazało się, że klientka chciała się rozwieść z mężem i zależało jej, żeby rozwód odbył się w Polsce. Klientka nie mówiła dobrze po angielsku, ponadto koszty przeprowadzenia rozwodu przez kancelarię w Irlandii okazały się zbyt wysokie. Małżonkowie mieszkają od 10 lat w Irlandii, ślub wzięli w Polsce 8 lat temu, mają jedno małoletnie dziecko. W Polsce żadne z nich nie miało miejsca zamieszkania, zarówno w chwili kontaktu z kancelarią, jak i w czasie trwania małżeństwa. Małżonkowie byli zgodni co do rozwodu bez orzekania o winie oraz w kwestii  kontaktów z dzieckiem i alimentów. Klientka chciała wiedzieć:

  • czy może złożyć pozew o rozwód w Polsce,
  • jak długo potrwa sprawa o rozwód przy rozwodzie  bez orzekania o winie,
  • jak często będzie musiała przyjeżdżać do Polski w związku z trwającą sprawą rozwodową.

Rozwód Polaków mieszkających za granicą. Czy macie polskie obywatelstwo?

Zatem, jeżeli oboje małżonkowie są obywatelami polskimi (nawet, jeżeli żadne z nich nie ma w Polsce miejsca zamieszkania), to rozwód będzie możliwy w Polsce. Nie ma przy tym znaczenia, czy małżonkowie obok polskiego obywatelstwa posiadają także inne obywatelstwa. Zatem, jeśli mieszkacie za granicą, to abyście mogli rozwieść się w Polsce niezbędne jest posiadanie polskiego obywatelstwa przez Was oboje.

WAŻNE: Sprawę o rozwód można wnieść do sądu polskiego wtedy, gdy oboje małżonkowie posiadają obywatelstwo polskie. To oznacza, że wcale nie musicie mieszkać w Polsce, aby móc się tutaj rozwieść. Rozwód w ojczyźnie uzyskacie, jeżeli oboje jesteście obywatelami polskimi.

Jak uzyskam rozwód w Polsce mieszkając za granicą?

Sprawy rozwodowe rozpoznaje w Polsce sąd okręgowy. Powstaje pytanie, do którego sądu okręgowego (w jakim mieście) należy wnieść pozew? Pozew rozwodowy należy wnieść do tego sądu, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu.

Przykład: jeśli mieszkaliście z małżonkiem ostatnio razem w Katowicach, a obecnie twój małżonek mieszka w Krakowie, a ty nadal w Katowicach, to sprawę o rozwód powinieneś wnieść do Sądu Okręgowego w Katowicach.

Jeżeli natomiast żadne z was nie mieszka już w okręgu sądu, w którym ostatnio wspólnie mieszkaliście, to pozew rozwodowy będzie rozpoznawał sąd okręgowy miejsca zamieszkania pozwanego (tj. strony, przeciwko której wniesiono pozew o rozwód), a jeżeli i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda (strony, która wniosła pozew o rozwód).

Z kolei miejsce zamieszkania osoby fizycznej to miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Zatem przed wniesieniem pozwu o rozwód trzeba ustalić, czy Twój, jak i Twojego małżonka pobyt za granicą ma charakter stały, czy też jedynie czasowy.

Co jednak w sytuacji, gdy oboje małżonkowie mieszkają za granicą (przy czym pobyt za granicą ma charakter stały)?

Jeżeli oboje małżonkowie mieszkają za granicą, to wybór sądu właściwego miejscowo do rozpoznania waszej sprawy o rozwód będzie stanowił pewną trudność. Zagwozdkę tę rozwikła Sąd Najwyższy, który będzie musiał wskazać sąd okręgowy w Polsce właściwy do przeprowadzenia waszej sprawy rozwodowej.

WAŻNE: Jeżeli oboje mieszkacie za granicą, to Sąd Najwyższy wskaże właściwy Sąd Okręgowy w Polsce, który rozpozna waszą sprawę rozwodową. We wniosku do Sadu Najwyższego powinieneś wykazać  przyczyny uzasadniające oznaczenie sądu przez sąd naczelny. W przeciwnym wypadku Sąd Najwyższy odmówi oznaczenia sądu.

Jak długo potrwa sprawa o rozwód? Rozwód Polaków mieszkających za granicą

Klientka wraz z mężem zgadzali się na rozwód bez orzekania o winie. Taki rodzaj rozwodu  jest zdecydowanie szybszy, ponieważ unika się wówczas  czasochłonnego dowodzenia winy jednej ze stron. Ponadto klientka była zgodna z mężem  w kwestii  władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem oraz alimentów.  W takiej sytuacji możliwe jest orzeczenie rozwodu na jednym posiedzeniu sądu. Aby przyspieszyć sprawę do pozwu o rozwód zostały załączone  ustalenia między małżonkami odnośnie opieki nad dzieckiem i alimentów (podpisane przez małżonków porozumienie wychowawcze). Na rozprawę rozwodową klientka czekała ok. 3 miesiące, a rozwód został orzeczony na pierwszej rozprawie. O tym, jakie są różnice między rozwodem z orzeczeniem o winie, a bez orzekania o winie przeczytasz tutaj.

Czy muszę przyjeżdżać do Polski na rozprawy rozwodowe?

Nie musisz przyjeżdżać do Polski na każdą rozprawę, a tylko na taką, na którą zostaniesz wezwany przez sąd do osobistego stawiennictwa. Na pozostałych rozprawach osobiste stawiennictwo stron nie jest konieczne, mogą być one reprezentowane przez pełnomocniczka ustanowionego w Polsce: radcę prawnego lub adwokata.

W sprawach o rozwód sąd co do zasady przeprowadza dowód z przesłuchania stron. Zatem przygotuj się, że przynajmniej jedna wizyta w Polsce celem stawiennictwa na rozprawie rozwodowej Cię nie ominie. Z reguły jednak na tej jednej wizycie powinno się skończyć (tak przy rozwodzie bez orzekania o winie).

 

Jak widzisz, rozwód Polaków mieszkających za granicą jest możliwy, co więcej może on zapaść dość szybko.

Kinga Gawor
pozdrawiam radca pr. Kinga Gawor

Jeżeli mój artykuł był dla Ciebie przydatny, proszę kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (https://www.facebook.com/GaworKancelariaPrawna/)
Dla Ciebie to tylko kliknięcie, a dla mnie zachęta do częstszego pisania.