Rozwód Polaków mieszkających za granicą

Data dodania: 11.03.2024

Wielu Polaków mieszka od lat na stałe za granicą. Tam pracują, płacą podatki, posyłają do szkoły dzieci, tam jest ich centrum interesów życiowych. Czy w takiej sytuacji mogą uzyskać rozwód w Polsce?

Czy rozwód w Polsce jest możliwy? Rozwód Polaków mieszkających za granicą

Do kancelarii zadzwoniła pani Iza mieszkająca  wraz z mężem w Irlandii. Umówiła się na zdalną konsultację w sprawie rozwodowej. Klientka chciała się rozwieść z mężem i zależało jej, żeby rozwód odbył się w Polsce. Klientka nie mówiła dobrze po angielsku, ponadto koszty przeprowadzenia rozwodu przez kancelarię w Irlandii okazały się zbyt wysokie. Małżonkowie mieszkają od 10 lat w Irlandii, ślub wzięli w Polsce 8 lat temu, mają jedno małoletnie dziecko. W Polsce żadne z nich nie miało miejsca zamieszkania, zarówno w chwili kontaktu z kancelarią, jak i w czasie trwania małżeństwa. Małżonkowie byli zgodni co do rozwodu bez orzekania o winie oraz w kwestii  kontaktów z dzieckiem i alimentów.

Klientka chciała wiedzieć :

  • czy może złożyć pozew o rozwód w Polsce,
  • jak długo potrwa sprawa o rozwód przy rozwodzie bez orzekania o winie,
  • czy będzie musiała przyjechać do Polski w związku z trwającą sprawą rozwodową.

Zapraszam na Bloga:

Rozwód Polaków mieszkających za granicą. Czy macie polskie obywatelstwo?

Zatem, jeżeli oboje małżonkowie są obywatelami polskimi (nawet, jeżeli żadne z nich nie ma w Polsce miejsca zamieszkania), to rozwód będzie możliwy w Polsce. Nie ma przy tym znaczenia, czy małżonkowie obok polskiego obywatelstwa posiadają także inne obywatelstwa. Zatem, jeśli mieszkacie za granicą, to abyście mogli rozwieść się w Polsce niezbędne jest posiadanie polskiego obywatelstwa przez Was oboje.

WAŻNE: Sprawę o rozwód można wnieść do sądu polskiego wtedy, gdy oboje małżonkowie posiadają obywatelstwo polskie.

To oznacza, że wcale nie musicie mieszkać w Polsce, aby móc się tutaj rozwieść. Rozwód w ojczyźnie uzyskacie, jeżeli oboje jesteście obywatelami polskimi.

Jak uzyskam rozwód w Polsce mieszkając za granicą?

Sprawy rozwodowe rozpoznaje w Polsce sąd okręgowy. Powstaje pytanie, do którego sądu okręgowego (w jakim mieście) należy wnieść pozew?

Jeżeli oboje małżonkowie mieszkają za granicą, to wybór sądu właściwego miejscowo do rozpoznania waszej sprawy o rozwód będzie stanowił pewną trudność. Zagwozdkę tę rozwikła Sąd Najwyższy, który będzie musiał wskazać sąd okręgowy w Polsce właściwy do przeprowadzenia waszej sprawy rozwodowej.

WAŻNE: Jeżeli oboje mieszkacie za granicą, to Sąd Najwyższy wskaże właściwy Sąd Okręgowy w Polsce, który rozpozna waszą sprawę rozwodową. We wniosku do Sadu Najwyższego powinieneś wykazać  przyczyny uzasadniające oznaczenie sądu przez sąd naczelny. W przeciwnym wypadku Sąd Najwyższy odmówi oznaczenia sądu.

Jak długo potrwa sprawa o rozwód? Rozwód Polaków mieszkających za granicą

Klientka wraz z mężem zgadzali się na rozwód bez orzekania o winie. Taki rodzaj rozwodu  jest zdecydowanie szybszy, ponieważ unika się wówczas czasochłonnego dowodzenia winy jednej ze stron. Ponadto klientka była zgodna z mężem  w kwestii  władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem oraz alimentów.  W takiej sytuacji możliwe jest orzeczenie rozwodu na jednym posiedzeniu sądu. Aby przyspieszyć sprawę do pozwu o rozwód zostały załączone ustalenia między małżonkami odnośnie opieki nad dzieckiem i alimentów (podpisane przez małżonków tzw. porozumienie wychowawcze). Na rozprawę rozwodową klientka czekała ok. 3 miesiące, a rozwód został orzeczony na pierwszej rozprawie. O tym, jakie są różnice między rozwodem z orzeczeniem o winie, a bez orzekania o winie przeczytasz tutaj.

Zapraszam na Vloga:

Rozwód w Polsce Polaków mieszkających za granicą
Rozwód Polaków mieszkających za granicą
Alimenty na dziecko do 18 lat?

Czy muszę przyjeżdżać do Polski na rozprawę rozwodową?

Jest duża szansa, że nie będziecie musieli przyjeżdżać do Polski na rozprawę. Sąd bowiem może orzec rozprawę zdalną, przed laptopem. To dość częsta praktyka, zwłaszcza przy rozwodzie bez orzekania o winie.

W sprawach o rozwód sąd co do zasady przeprowadza dowód z przesłuchania stron, jednak nic nie stoi na przeszkodzie abyście byli przesłuchani w sposób zdalny.

Jak widzisz, rozwód Polaków mieszkających za granicą jest możliwy, co więcej może on zapaść dość szybko.

Jeśli Ty i Twój małżonek jesteście Polakami i mieszkacie za granicą, to napisz po wycenę poprowadzenia rozwodu w Polsce na:
biuro@gaworkancelaria.pl

#adwokat rozwód Kraków

#adwokat rozwód Warszawa

#adwokat rozwód Katowice

# rozwody Warszawa #rozwody Kraków #rozwody Katowice

Powiązane materiały wideo

Umów konsultację online lub wizytę w naszym oddziale w:

• Krakowie, ul. Zakopiańska 238/5

• Katowicach, ul. Porcelanowa 23

Napisz: biuro@gaworkancelaria.pl

Kinga Gawor
pozdrawiam radca pr. Kinga Gawor

Jeżeli mój artykuł był dla Ciebie przydatny, proszę kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (https://www.facebook.com/GaworKancelariaPrawna/)
Dla Ciebie to tylko kliknięcie, a dla mnie zachęta do częstszego pisania.