Ile kosztuje rozwód?

Data dodania: 05.02.2023

Ile kosztuje rozwód?

Dzisiejszy wpis dotyczy tematyki koszt rozwodu. Jeżeli wnosisz pozew o rozwód, to będziesz musiał ponieść pewne koszty już na samym początku. Jeżeli natomiast wygrasz sprawę, to Twój były małżonek będzie zobowiązany Ci te koszty zwrócić.

Koszt rozwodu: kto ponosi?

Koszty sprawy rozwodowej ponosi na początku ten małżonek, który wnosi o rozwód. Chcąc uzyskać rozwód należy, więc złożyć wniosek i dopiero w wyroku rozwodowym sąd ostatecznie rozstrzyga o obciążeniu stron kosztami procesu. Jeżeli zatem zainicjujesz sprawę rozwodową i ją następnie wygrasz, to sąd w wyroku rozwodowym obciąży kosztami procesu Twojego małżonka. Stosowne żądanie w pozwie rozwodowym mówi wówczas, że będzie on musiał Ci te koszty zwrócić.

Koszt rozwodu: opłata sądowa

Na sprawach rozwodowych jest różnie, więc uważaj, jeżeli wnosisz pozew o rozwód. W takim przypadku na wstępie będziesz musiał uiścić opłatę sądową od pozwu w wysokości 600 zł.

Jeżeli jednak sąd orzeknie rozwód bez orzekania o winie, to sąd zwróci Ci połowę tej opłaty, tj. 300 zł po wydanym wyroku. Dodatkowo w takiej sytuacji Twój były małżonek będzie musiał zwrócić Ci 150 zł. Zatem składając pozew o rozwód przemyśl to, bo w przypadku rozwodu bez orzekania o winie poniesiesz ostatecznie koszt jedynie 150 zł.

Jeśli natomiast chcesz, żeby sąd dodatkowo orzekł w pozwie rozwodowym o podziale Waszego majątku wspólnego, to zobowiązany będziesz do dodatkowej opłaty sądowej 300 zł (gdy zgodny podział majątku) lub 1000 zł (gdy sporny podział majątku). Jednakże sądy bardzo rzadko orzekają o podziale majątku wspólnego małżonków w pozwie rozwodowym.

Ponadto, jeżeli wnosisz dodatkowo w pozwie o rozwód o eksmisję małżonka ze wspólnie zajmowanego mieszkania, to musisz liczyć się z dodatkową opłatą sądową w wysokości 200 zł.

Zapraszam na Bloga:

Gdy w sprawie rozwód zapadnie wyrok to wreszcie w Twojej sprawie rozwodowej mogą także wystąpić opłaty sądowe za zabezpieczenie roszczenia. W innym przypadku może to też być opłata za zmianę zabezpieczenia roszczenia. Pozew o rozwód może, więc wymagać dodatkowych opłat w wysokości 40 zł przy roszczeniach niemajątkowych i 100 zł przy roszczeniach majątkowych (np. zmiana zabezpieczenia alimentacyjnego – 100 zł).

Koszt rozwodu: mediacja przy rozwodzie

Jeżeli sąd w sprawie rozwodowej skieruje Was na mediację, to do sprawy o rozwód dojdzie dodatkowy koszt w wysokości 450 zł. Do tej kwoty należy jeszcze doliczyć koszty przejazdów, wynajmu pomieszczenia i korespondencji. W całości wniosek rozwodowy to strona, która nie płaci wcale tak niskich kosztów; jakby mogło się zdawać.

Zapraszam na Vloga:

Małżonek nie zgadza się na rozwód
Rozwód w Polsce Polaków mieszkających za granicą
Alimenty na dziecko do 18 lat?

Koszt rozwodu: Gdy posiadasz małoletnie dzieci

Ponadto, jeżeli posiadasz ze związku małżeńskiego małoletnie dzieci, to w  Twojej sprawie rozwodowej mogą pojawić się dodatkowe koszty. Sąd może bowiem zlecić przygotowanie opinii Opiniodawczemu Zespołowi Sądowych Specjalistów (OZSS). Wówczas sąd zażąda od Ciebie zaliczki w kwocie ok. 600 -1000 zł. Dodatkowo, sąd może także zlecić wykonanie wywiadu środowiskowego przez kuratora rodzinnego w miejscu zamieszkania dziecka. Wówczas sąd wezwie Cię do uiszczenia zaliczki na poczet wynagrodzenia kuratora sądowego. Koszt wywiadu wykonanego w jednym miejscu to ok. 200 zł.

Alimenty dla małżonka

Wreszcie, gdy w pozwie rozwodowym wnosisz o zasądzenie alimentów na siebie od małżonka, to w wyroku rozwodowym mogą pojawić się dodatkowe koszty z tym związane.

Wynagrodzenie adwokata

Honorarium dla radcy prawnego lub adwokata za prowadzenie sprawy rozwodowej waha się w granicach od 2500 zł (proste sprawy: bez orzekania o winie, bez wspólnych dzieci) do kilku tysięcy (skomplikowane sprawy z orzekaniem o winie). Dobrze jest uświadomić sobie, że pomoc prawna w sprawie o rozwód obejmuje szereg czynności, w tym zapoznanie się ze stanem faktycznym, opracowanie pozwu, udział w rozprawach (może ich być wiele), opracowywanie wniosków o zabezpieczenie oraz innych pism procesowych, spotkania z klientem, rozmowy telefoniczne i kontakt e-mailowy z klientem.

Koszt rozwodu: zwolnienie od kosztów sądowych

Jeśli Twoja sytuacja materialna jest bardzo zła, to możesz wnioskować w sądzie o zwolnienie od  kosztów sądowych lub o przyznanie radcy prawnego lub adwokata z urzędu. Wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych wraz z jego uzasadnieniem powinieneś złożyć, gdy nie jesteś w stanie ponieść kosztów sądowych bez uszczerbku dla utrzymania siebie bądź swojej rodziny. Do wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych powinieneś załączyć oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku i dochodach, które składa się na formularzu. Zalecam także załączyć dokumenty potwierdzające Twoje dochody (np. decyzje o przyznaniu zasiłków) oraz potwierdzające Twoje wydatki (np. faktury za media, czynsz najmu, paragony za lekarstwa itp).

Jeśli rozważasz rozwód, to napisz po wycenę na:

biuro@gaworkancelaria.pl

Przeprowadzamy rozwody w całej Polsce, a wyjątkowo duże doświadczenie w reprezentowaniu klientów w sprawach rozwodowych posiadamy przed poniższymi sądami:

#adwokat rozwód Kraków

#adwokat rozwód Warszawa

#adwokat rozwód Katowice

# rozwody Warszawa #rozwody Kraków #rozwody Katowice

Umów konsultację online lub wizytę w naszym oddziale w:

• Krakowie, ul. Zakopiańska 238/5

• Katowicach, ul. Porcelanowa 23

Napisz: biuro@gaworkancelaria.pl

Kinga Gawor
pozdrawiam radca pr. Kinga Gawor

Jeżeli mój artykuł był dla Ciebie przydatny, proszę kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (https://www.facebook.com/GaworKancelariaPrawna/)
Dla Ciebie to tylko kliknięcie, a dla mnie zachęta do częstszego pisania.