Rozwód bez orzekania o winie a alimenty między byłymi małżonkami

rozwód bez orzekania o winie a alimenty mizy byłymi małżonkami

Dzisiejszy wpis dotyczy kwestii rozwód bez orzekania o winie a alimenty między byłymi małżonkami. Czy wiesz, że abyś mógł uzyskać rozwód bez orzekania o winie Twój współmałżonek musi się zgodzić na taki rodzaj rozwodu?

 

Rozwód bez orzekania o winie a alimenty między byłymi małżonkami

Bez zgody obojga małżonków sąd nie orzeknie rozwodu bez orzekania o winie i będzie musiał tę winę w wyroku rozwodowym ustalić.

Rozwód bez orzekania o winie polega na tym, że sąd nie bada, czy i kto ponosi winę za rozpad związku, a jedynie skupia się na ustaleniu:

 czy między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia ? 

Jeżeli natomiast małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dzieci, to sąd także zdecyduje, jak  po rozwodzie będzie wyglądać ich życie.

Dużą zaletą rozwodu bez orzekania o winie jest fakt, że można go uzyskać szybko.

Często ta postać rozwodu zamyka się na jednej rozprawie sądowej. Jeżeli zatem liczy się dla Ciebie czas, bo np. jesteś w związku z nowym partnerem, to rozwód bez orzekania o winie może być opcją do rozważenia. Dodatkowo, ten rodzaj rozwodu uzyskasz szybko nawet, jeżeli posiadacie wspólne małoletnie dzieci, pod warunkiem, że jesteście zgodni, co do tego, jak ma wyglądać ich życie po rozwodzie.

 

Rozwód bez orzekania o winie a alimenty między byłymi małżonkami

Należy pamiętać, że zarówno rozwód bez orzekania o winie, jak i rozwód z orzekaniem o winie nie ma żadnego wpływu na alimenty dla małoletnich dzieci.  Przy obu rodzajach rozwodu zasady alimentacji małoletnich dzieci są takie same.

Rodzaj rozwodu ma jednak duży wpływ na alimenty między rozwiedzionymi małżonkami. W przypadku rozwodu bez orzekania o winie, alimentów od byłego małżonka możesz żądać tylko, jeżeli znajdujesz się w niedostatku.

Niedostatek to szczególnie trudna sytuacja materialna. W niedostatku jest osoba, która nie jest w stanie za pomocą własnych sił zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych. Niedostatek musi być niezawiniony (np. wywołany przez chorobę uniemożliwiającą pracę zawodową). Zatem, jeżeli wykorzystując swoje własne siły nie jesteś w stanie sam o siebie zadbać, to możesz żądać alimentów od byłego małżonka. Powyższe oznacza, że przy rozwodzie bez orzekania o winie alimenty od byłego małżonka uzyskasz tylko w wyjątkowych sytuacjach.

 

Rozwód bez orzekania o winie a alimenty między byłymi małżonkami

W razie rozwodu bez orzekania o winie, obowiązek alimentacyjny między byłymi małżonkami wygasa z upływem 5 lat od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach, na wniosek uprawnionego do alimentów, obowiązek ten może być przedłużony przez sąd na okres powyżej 5 lat.

Jednak obowiązek alimentacyjny wygaśnie wcześniej niż z upływem 5 lat, gdy małżonek uprawniony do alimentów zawrze nowy związek małżeński.

 

Rozwód bez orzekania o winie a alimenty między byłymi małżonkami

Podsumowując, ryzyko wystąpienia obowiązku alimentacyjnego między byłymi małżonkami w razie rozwodu bez orzekania jest niewielkie. Ten obowiązek wystąpi tylko w razie niedostatku uprawnionego małżonka, a ponadto ograniczony jest okresem 5 lat.

 

Masz jeszcze jakieś pytania ? Przeczytaj:

  • O tym, co lepsze: rozwód bez orzekania o winie, czy rozwód z orzekaniem o winie przeczytasz tutaj.
  • O tym, ile trwa rozwód bez orzekania o winie przeczysz tutaj.
  • Lub napisz do nas.

Prowadzimy sprawy o rozwód. Reprezentujemy klientów przed nast. sądami:

Zapraszamy do kontaktu. Zleć nam swoją sprawę rozwodową;)

 

Rozwody z elementem międzynarodowym

Gawor Kancelaria Prawna specjalizuje się także w prowadzeniu spraw rozwodowych z elementem międzynarodowym. Zatem jeżeli chcesz rozwieść się w Polsce z obcokrajowcem, to umów się na konsultację.

Jeśli natomiast Ty i Twój małżonek jesteście Polakami i mieszkacie za granicą, to również skonsultuj z nami przeprowadzenie rozwodu w Polsce.

 

Zobacz też inne popularne tematy: 

#adwokat rozwód Kraków

#adwokat rozwód Warszawa

#adwokat rozwód Katowice

# rozwody Warszawa #rozwody Kraków #rozwody Katowice

 

Umów się na wizytę w naszym oddziale w:

• Warszawie, ul. Nowogrodzka 31, lok. 331

• Krakowie, ul. Zakopiańska 238/5

• Katowicach, ul. Porcelanowa 60

Zadzwoń: +48 603 536 414

Kinga Gawor
pozdrawiam radca pr. Kinga Gawor

Jeżeli mój artykuł był dla Ciebie przydatny, proszę kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (https://www.facebook.com/GaworKancelariaPrawna/)
Dla Ciebie to tylko kliknięcie, a dla mnie zachęta do częstszego pisania.