Upadłość konsumencką może ogłosić osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Zatem, jeżeli jesteś niewypłacalnym konsumentem, to możesz uzyskać oddłużenie w wyniku upadłości konsumenckiej. W celu ogłoszenia upadłości konsumenckiej musisz złożyć wniosek. O tym, jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką dowiesz się z poniższego artykułu.
Jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką: brak ograniczenia terminem
Upadłość konsumencka jest przywilejem, a nie obowiązkiem niewypłacalnego konsumenta. W konsekwencji, prawo nie określa terminu, w którym dłużnik może złożyć wniosek o upadłość konsumencką. Zatem nie ma pośpiechu – uprawnienie do złożenia tego wniosku nie jest ograniczone w czasie;)
Jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką: tylko na formularzu
Wniosek o upadłość konsumencką musisz złożyć na odpowiednim formularzu. Wzór formularza wniosku znajdziesz powyżej. W razie braków formalnych wniosku, sąd wezwie Cię do ich uzupełnienia w terminie tygodnia. W przypadku niewykonania zaleceń we wskazanym terminie, wniosek zostanie Ci zwrócony.
Składamy w sądzie
Wniosek o upadłość konsumencką składasz w sądzie. Odpowiednim sądem jest sąd upadłościowy właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania. Jeżeli zatem mieszkasz w Krakowie, to wniosek złożysz w sądzie upadłościowym w tym mieście.
Sąd upadłościowy to wydzielona komórka w wydziale gospodarczym sądu rejonowego. Wykaz sądów upadłościowych ze wskazaniem ich obszaru właściwości znajdziesz powyżej. Wypełniony i podpisany wniosek wraz ze wszystkimi załącznikami składasz w biurze podawczym sądu albo wysyłasz za pośrednictwem poczty na adres sądu. Od grudnia 2021 r. wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej możesz złożyć także online.
Opłata od wniosku
Dla wszystkich niewypłacalnych mam dobrą wiadomość. Opłata sądowa od wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej wynosi jedynie 30 zł😉 Dowód uiszczenia opłaty załączasz do składanego wniosku.
Gdy nie mam żadnego majątku …
Jeżeli nie posiadasz żadnego majątku, to upadłość konsumencka również jest dla Ciebie;) Koszty postępowania upadłościowego mogą być tymczasowo pokryte przez Skarb Państwa.
Wypełnienie wniosku o upadłość konsumencką
We wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej musisz wskazać dane sądu, do którego składasz wniosek. Ponadto podajesz we wniosku swoje dane. Określasz także żądanie wniosku poprzez zaznaczenie „Tak” w polu „Dłużnik wnosi o ogłoszenie swojej upadłości”.
Dodatkowo we wniosku podajesz wykaz swojego majątku wraz z oszacowaniem wpisując jego składniki. Tutaj pocieszająca informacja: składniki swojego majątku szacujesz samodzielnie, nie musisz korzystać z pomocy ekspertów.
W wykazie majątku należy wskazać, które jego składniki są objęte małżeńską wspólnością majątkową.
Niezbędnym elementem wniosku o upadłość konsumencką jest spis wierzycieli, gdzie wskazujesz wszystkich swoich wierzycieli. Ponadto we wniosku o upadłość konsumencką wpisujesz wierzytelności sporne, czyli te, które są przez Ciebie kwestionowane (jeżeli występują).
Uzasadnienie wniosku o upadłość konsumencką
Najważniejszą częścią wniosku jest jego uzasadnienie. Od tego, jak uzasadnisz wniosek może zależeć, czy sąd ustali maksymalnie 3-letni plan spłaty, czy też aż 7-letni plan. Musisz tutaj opisać, w jakiej sytuacji materialnej i osobistej byłeś, w czasie, gdy zaciągałeś każde ze swoich zobowiązań i jak wyglądały szanse na spłatę. Wreszcie wymieniasz we wniosku o upadłość konsumencką dowody, które potwierdzają zdarzenia wskazane w uzasadnieniu wniosku. Przykładowo, jeżeli w uzasadnieniu wniosku pisałeś, że przyczyną twojej niewypłacalności był rozwód, to tutaj wpisujesz wyrok rozwodowy pani X i pana Y z dnia tego i tego.
Jeszcze pozostanie Ci wpisanie we wniosku załączników. Chodzi tutaj o wymienienie wszystkich załączanych do wniosku dokumentów. Przykładowo wpisujesz umowy pożyczek, wypowiedzenie umowy o prace czy dokumentację medyczną.
Na samym końcu podpisujesz zawarte w formularzu wniosku oświadczenie dłużnika oraz podpisujesz wniosek. Ot i wniosek o upadłość konsumencką gotowy;)
Więcej na temat tego, jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką zawarłam we wpisach na moim blogu bankrutemjestem.pl: Jak wypełnić wniosek o upadłość konsumencką – cz. 1, Jakie dokumenty załączyć do wniosku o upadłość konsumencką oraz Nie warto zatajać wierzycieli we wniosku o upadłość konsumencką.
- Kancelaria prawna Kraków
- Upadłość konsumencka Kraków
- Upadłość konsumencka kancelaria Kraków
- Porady prawne Kraków
- Upadłość konsumencka kancelaria