Ustanowienie rozdzielności majątkowej w trakcie rozwodu?

Data dodania: 04.02.2023

ustanowienie rozdzielności majątkowej w trakcie rozwodu

Dzisiejszy wpis dotyczy kwestii ustanowienie rozdzielności majątkowej w trakcie rozwodu. Pewnie nie wiesz, że samo wniesienie pozwu o rozwód nie znosi wspólności majątkowej między Tobą i twoim małżonkiem. Dopiero orzeczenie rozwodu znosi tę wspólność.

To oznacza, że wszystko, co kupisz w trakcie sprawy rozwodowej, wejdzie do wspólnoty majątkowej, a potem zostanie podzielone między Tobą i współmałżonkiem w ramach podziału majątku.

Jeżeli zatem kupisz w trakcie postępowania rozwodowego mieszkanie lub samochód, to ten składnik majątku wejdzie do wspólnoty majątkowej. Podobnie jest z Twoim wynagrodzeniem za pracę, czy dochodami z działalności gospodarczej. Powiększą one majątek wspólny.

Ustanowienie rozdzielności majątkowej w trakcie rozwodu

Nie zapominaj, że czasem postępowanie rozwodowe może trwać nawet parę lat. Tak jest nierzadko, w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie lub/i gdy są małoletnie dzieci.

W ciągu tych paru lat Ty możesz nabyć nawet kilka składników majątkowych, którymi potem będziesz się musiał podzielić ze współmałżonkiem. A trzeba jeszcze dodać, że często pomiędzy datą faktycznego rozstania małżonków, a wniesieniem sprawy o rozwód do sądu mija pewien czas. W tym czasie Twoje wynagrodzenie i Twoje zakupy również powiększają majątek wspólny.

Z drugiej strony Twój małżonek w trakcie sprawy rozwodowej może zaciągać długi, dokonywać rozporządzeń majątkiem wspólnym, czy trwonić wspólny majątek, co może godzić w Twoją sytuację finansową.

Ustanowienie rozdzielności majątkowej w trakcie rozwodu

Ponadto, nierzadko drugi małżonek przyjmuje taktykę celowego przeciągania sprawy o rozwód. Wie on bowiem, że wszystko, co kupisz lub zarobisz w trakcie postępowania rozwodowego powiększy majątek wspólny. To oznacza, że większa kwota będzie podlegać podziałowi przy podziale majątku wspólnego. Zatem więcej mu się dostanie.

Ustanowienie rozdzielności majątkowej w trakcie rozwodu

W takiej sytuacji nie jesteś jednak bezbronny. Możesz bowiem wnieść pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej przez sąd. pozew ten wszczyna odrębne postępowanie sądowe od postępowania rozwodowego. Celem tego pozwu jest ustanowienie rozdzielności majątkowej wcześniej niż z datą rozwodu.

Zatem, jeżeli sąd przychyli się do Twojego pozwu i ustanowi rozdzielność majątkową, to wszystko, co zarobisz do dnia wyroku rozwodowego będzie tylko i wyłącznie Twoje. Ustanowienie rozdzielności majątkowej w czasie trwania sprawy o rozwód da Ci więc prawdziwy spokój ducha. Sprawę rozwodową będziesz kontynuował już bez stresu i obawy o swoje finanse.

Ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną

Sąd w wyjątkowych przypadkach może ustanowić rozdzielność majątkową z datą wsteczną. Celem pozwu o ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną  jest ustanowienie tej rozdzielności wcześniej niż z datą wniesienia pozwu o rozdzielność. To może być przydatne, jeżeli  zanim wniosłeś pozew o rozdzielność majątkową  dokonałeś zakupu składnika majątku, np. kupiłeś mieszkanie. Podobnie orzeczenie o ustanowieniu rozdzielności majątkowej z datą wsteczną może Ci się przydać, jeżeli zanim wniosłeś pozew o rozdzielność majątkową, Twój małżonek dopuścił się trwonienia majątku wspólnego. Zatem wniesienie pozwu o rozdzielność majątkową z datą wsteczną ma na celu ochronę Twojej sytuacji finansowej w odniesieniu do czynności, które miały miejsce w przeszłości.

Ustanowienie rozdzielności majątkowej w trakcie rozwodu

Reasumując, pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej złożony w toku rozwodu może ochronić Twój majątek zarówno wobec Twoich czynności przeszłych, jak i przyszłych, jak i wobec takich samych czynności Twojego małżonka. Jeżeli przed wniesieniem tego pozwu kupiłeś coś wartościowego, jak i gdy po wniesieniu pozwu masz zamiar takiej czynności dokonać. Podobnie,  jeżeli przed wniesieniem tego pozwu Twój małżonek trwonił majątek, jak i gdy, obawiasz się, że może tego dokonać w przyszłości.

Na temat „Rozwód z orzekaniem o winie a bez orzekania o winie” przeczytasz tutaj.

Posiadamy duże doświadczenie w reprezentowaniu klientów w sprawach rozwodowych przed nast. sądami:

***

#adwokat rozwód Kraków

#adwokat rozwód Warszawa

#adwokat rozwód Katowice

# rozwody Warszawa #rozwody Kraków #rozwody Katowice

Umów konsultację online lub wizytę w naszym oddziale w:

• Krakowie, ul. Zakopiańska 238/5

• Katowicach, ul. Porcelanowa 23

Napisz: biuro@gaworkancelaria.pl

Kinga Gawor
pozdrawiam radca pr. Kinga Gawor

Jeżeli mój artykuł był dla Ciebie przydatny, proszę kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (https://www.facebook.com/GaworKancelariaPrawna/)
Dla Ciebie to tylko kliknięcie, a dla mnie zachęta do częstszego pisania.