Sąd okręgowy w Warszawie rozwód

Data dodania: 08.01.2021

W jakim sądzie składasz pozew o rozwód? Sąd okręgowy w Warszawie rozwód

Dzisiejszy wpis będzie dotyczył kwestii, w jakim sądzie złożyć pozew o rozwód w Warszawie. Przede wszystkim pozew o rozwód składasz w sądzie okręgowym. Zatem będę dziś pisać na temat Sąd okręgowy w Warszawie rozwód.

Rozwód w jakim sądzie w Warszawie? Sąd okręgowy w Warszawie rozwód

Rozważasz rozwód, ale nie wiesz, gdzie złożyć pozew o rozwód? Właściwym będzie sąd okręgowy, w którego okręgu ostatnio mieszkałeś z małżonkiem, pod warunkiem, że jedno z Was tam nadal przebywa. Jeśli taki przypadek nie zachodzi, wówczas właściwy będzie sąd okręgowy miejsca zamieszkania pozwanego. Jeżeli jednak nie można ustalić takiego miejsca, pozew rozwodowy należy złożyć do sądu okręgowego miejsca zamieszkania powoda.

WAŻNE: zmiana miejsca zamieszkania po wniesieniu pozwu o rozwód nie powoduje zmiany sądu rozwodowego.

Gdzie złożyć pozew rozwodowy w Warszawie?

W Warszawie możesz się rozwieść w jedynym z dwóch „sądów rozwodowych”, w zależności od tego, w jakiej dzielnicy czy miejscowości mieszkasz (ewentualnie mieszka Twój małżonek). Są to: Sąd Okręgowy w Warszawie albo Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie.

Pozew rozwodowy należy złożyć w Sądzie Okręgowym w Warszawie, Wydział Cywilny znajdującym się przy Alei „Solidarności” 127, 00-898 Warszawa dla zamieszkałych w Warszawie w dzielnicach: Bemowo, Bielany, Mokotów, Śródmieście, Ursynów, Wilanów, Wola, Żoliborz. Ponadto ten sąd  jest właściwy dla zamieszkałych w miejscowościach:  Grodzisk Mazowiecki, Piaseczno, Pruszków.

Natomiast pozew rozwodowy należy złożyć w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie, Wydział Cywilny mieszczącym się przy ul. Poligonowej 3, 04-051 Warszawa dla zamieszkałych w  Warszawie  w dzielnicach: Białołęka, Praga-Południe, Praga-Północ, Rembertów, Targówek, Wawer, Wesoła. Ten sąd jest także właściwy dla zamieszkałych w miejscowościach: Legionowo, Nowy Dwór Mazowiecki, Otwock, Wołomin.

Jakie dokumenty przygotować do rozwodu. Sąd okręgowy w Warszawie rozwód

Do pozwu o rozwód powinieneś załączyć: akt małżeństwa oraz akty urodzenia dzieci. Warto także przygotować dokumenty poświadczające wysokość dochodów, w szczególności zeznanie roczne PIT za ostatni rok.

Jeśli posiadacie wspólne, małoletnie dzieci, to  dobrze jest także przygotować dowody dotyczące kosztów utrzymania dzieci.

Jeżeli natomiast rozważasz rozwód z wyłącznej winy małżonka, to powinieneś zacząć zbierać dowody wykazujące jego winę. Mogą to być zdjęcia, smsy, komunikacja z messengera, e-maile, wydruki z portali społecznościowych itp. Przyczyny rozkładu pożycia mogą być różne, w tym między innymi:

  • zdrada małżeńska,
  • uzależnienia (alkoholizm, seksoholizm, hazard, narkomania),
  • przemoc fizyczna i psychiczna

Rozwód z prawnikiem czy bez? Sąd okręgowy w Warszawie rozwód

Postępowanie rozwodowe jest skomplikowane i zazwyczaj obciążone dużymi emocjami. W postępowaniu rozwodowym prawidłowe sporządzenie i uzasadnienie pozwu oraz odpowiedzi na pozew ułatwią proces i w przypadku rozwodu bez orzekania o winie umożliwia wydanie wyroku na pierwszej rozprawie. Nieocenione jest także przygotowanie Ciebie przez profesjonalnego pełnomocnika do rozprawy w sądzie. Zatem, zdecydowanie rekomenduję powierzenie prowadzenia sprawy rozwodowej radcy prawnemu lub adwokatowi specjalizującemu się w prawie rozwodowym.

Ile kosztuje rozwód w Warszawie?

Opłata sądowa od pozwu o rozwód wynosi 600 zł. W sprawie o rozwód mogą dojść dodatkowe koszty np. mediacji – maksymalnie 450 zł.

Ponadto trzeba się liczyć z kosztem honorarium adwokata i radcy prawnego, które zazwyczaj ustalane jest indywidualnie.

W Warszawie za poprowadzenie sprawy o  rozwód bez orzekania o winie (przy braku dzieci) trzeba się liczyć z kosztem od 2500 zł netto.

Koszt radcy prawnego lub adwokata za przeprowadzenie rozwodu z orzeczeniem o winie wynosi w Warszawie od 4000 zł netto.

Na temat tego, ile trwa rozwód w Warszawie przeczytasz tutaj.

 

Umów konsultację online lub wizytę w naszym oddziale w:

• Krakowie, ul. Zakopiańska 238/5

• Katowicach, ul. Porcelanowa 23

Napisz: biuro@gaworkancelaria.pl

Kinga Gawor
pozdrawiam radca pr. Kinga Gawor

Jeżeli mój artykuł był dla Ciebie przydatny, proszę kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (https://www.facebook.com/GaworKancelariaPrawna/)
Dla Ciebie to tylko kliknięcie, a dla mnie zachęta do częstszego pisania.