Ile trwa rozwód w Warszawie?

Data dodania: 04.02.2023

ile trwa rozwód w warszawie
fot. pixabay

Dzisiejszy wpis będzie dotyczył kwestii, ile trwa rozwód w Warszawie. W Polsce rozwodzi się coraz więcej par, a jedną z najczęstszych przyczyn rozwodów jest niezgodność charakterów. Pandemia covid-19 tylko wzmogła trend rozwodowy na całym świecie. Nawet w tak katolickim państwie, jak Włochy liczba rozwodów wzrosła o ok.60%. Powód jest arcybanalny: pary zaczęły spędzać dużo więcej czasu razem.

Ile trwa rozwód w Warszawie?

Jeżeli nosisz się z zamiarem rozwodu, to najpierw upewnij się, że kryzys, jaki przechodzicie z małżonkiem jest głęboki i  trwały.

PAMIĘTAJ: Aby sąd mógł orzec rozwód, to musi dojść między Wami do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego.

Co znaczy to enigmatyczne określenie? Ano po prostu tyle, że nie kochacie się już, nie współżyjecie i nie prowadzicie wspólnego gospodarstwa domowego. Ponadto, upłynął odpowiedni okres czasu, aby mówić o tym, że Wasze rozstanie jest bezpowrotne, a nie jedynie przejściowe.

Na rozprawie rozwodowej sąd spyta Was, kiedy wygasła miłość, kiedy ustało pożycie fizyczne oraz kiedy zanikła więź gospodarcza. Sąd po prostu musi się upewnić, że dobrze przemyśleliście decyzję o rozwodzie i upłynął odpowiedni okres czasu, aby można było przyjąć, że rozstaliście się bezpowrotnie.

Z drugiej strony, jeżeli z małżonkiem przechodzicie jedynie przejściowy kryzys, to pewnie nie jest jeszcze czas, aby myśleć o rozwodzie. Być może w takiej sytuacji powinniście najpierw rozważyć terapię małżeńską.

 

A może separacja?

Zanim zdecydujesz się na rozwód, być może powinieneś rozważyć separację.

Jaka jest różnica między tymi instytucjami? Otóż, rozwód ma dalej idące skutki prawne niż separacja. Po pierwsze, rozwód ma nieodwracalne konsekwencje, a separację można znieść, czyli „cofnąć”.

Po drugie rozwód powoduje rozwiązanie małżeństwa. Separacja natomiast tego nie czyni. Zatem po orzeczeniu rozwodu możesz zawrzeć ponownie małżeństwo. A po orzeczeniu separacji nie ma takiej możliwości.

Po trzecie, uzyskanie separacji jest łatwiejsze. Separację bowiem uzyskasz, jeżeli między Wami nastąpił zupełny rozkład pożycia. Przy rozwodzie natomiast wymagany jest zupełny i trwały rozkład pożycia.

Podsumowując, separacja to forma przejściowa. Takie „kupienie sobie czasu”. Okres separacji może służyć do podjęcia prób ratowania małżeństwa albo może utwierdzić małżonków przekonaniu, iż nie chcą dalej trwać w małżeństwie. W efekcie, często po okresie separacji małżonkowie podejmują decyzję o rozwodzie. Czasem jednak zdarza się, że po okresie separacji małżonkowie decydują się na dalsze życie w małżeństwie.

 

Przyczyna rozpadu małżeństwa

Jeżeli jednak doszło do rozpadu małżeństwa, który jest nieodwracalny i trwały i nie widzisz szans na uratowanie związku, to zacznij przygotowywać się do rozwodu. Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie, co jest przyczyną rozpadu małżeństwa. Jak wspomniałam na wstępie, jedną z najczęstszych przyczyn rozwodów jest niezgodność charakterów. Obok tej przyczyny, nierzadko powodem rozwodu jest także: zdrada, problemy finansowe, nałóg czy przemoc domowa. Następnie zastanów się nad tym, kto ponosi winę za rozpad małżeństwa i czy, aby Ty się do tego rozpadu tez nie przyczyniłeś.

 

Rozwód z winą, czy bez winy

Jeżeli uważasz, że winnym rozpadu małżeństwa jest Twój małżonek, to zacznij zbierać dowody, które wykażą jego winę. To mogą być m.in. zdjęcia, e-maile, SMS-y. Zastanów się także, jakich świadków możesz powołać. O plusach i minusach rozwodu bez orzekania o winie przeczytasz tutaj.

 

Skontaktuj się z prawnikiem. Ile trwa rozwód w Warszawie

Udaj się na konsultację do radcy prawnego lub adwokata, który specjalizuje się w prawie rozwodowym. Postępowanie rozwodowe jest skomplikowane i stresujące. Ponadto dotyczy ono najważniejszych kwestii naszego życia tj. stosunków rodzinnych. Zatem zarówno do napisania pozwu o rozwód, innych pism procesowych w postępowaniu, jak i do reprezentacji na rozprawach rozwodowych, zalecam skorzystanie z pomocy prawnika. Niestety bez pomocy fachowego pełnomocnika możesz mieć problemy przed sądem.

 

Do jakiego sądu złożyć pozew rozwodowy?

W Warszawie funkcjonują dwa „sądy rozwodowe”: Sąd Okręgowy w Warszawie albo Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie. Przy czym właściwość sądu zależy od dzielnicy zamieszkania.

Dla zamieszkałych w Warszawie w dzielnicach: Bemowo, Bielany, Mokotów, Śródmieście, Ursynów, Wilanów, Wola, Żoliborz, pozew rozwodowy należy złożyć w Sądzie Okręgowym w Warszawie, Wydział Cywilny znajdującym się przy alei „Solidarności” 127, 00-898 Warszawa.

Natomiast dla zamieszkałych w  Warszawa  w dzielnicach: Białołęka, Praga-Południe, Praga-Północ, Rembertów, Targówek, Wawer, Wesoła, pozew rozwodowy należy złożyć w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie, Wydział Cywilny mieszczącym się przy ul. Poligonowej 3, 04-051 Warszawa.

 

Ile poczekasz na pierwszą rozprawę rozwodową ? Ile trwa rozwód w Warszawie

W Warszawie po złożeniu pozwu o rozwód sąd po upływie około 2-3 miesięcy prześle pozew drugiej stronie i zobowiąże ją do złożenia odpowiedzi. Zazwyczaj sąd wyznacza datę pierwszej rozprawy sądowej po ok. 4 – 6 miesiącach od złożenia pozwu w sądzie.

Nierzadko sąd z urzędu skieruje strony do postępowania mediacyjnego, które trwa ok 1-2 miesiące. O tym, ile kosztuje mediacja w sprawie rozwodowej przeczytasz tutaj.

Zatem, zazwyczaj od złożenia pozwu w sądzie do wyznaczenia pierwszej rozprawy mija ok. pół roku. Obecnie w związku z pandemią, czas ten może się nieco wydłużyć.

 

Ile trwa rozwód z orzekaniem o winie i bez orzekania o winie?

W Warszawie, w razie rozwodu bez orzekania, gdy małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci   – możliwe jest orzeczenie rozwodu na jednej rozprawie już w 4-6 miesięcy od dnia złożenia pozwu w sądzie. Podobnie jest, gdy małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci, ale zgodni są w kwestii alimentów na dzieci i kontaktów z dziećmi. Więc rozwód bez orzeczenia o winie może zapaść nawet i w ciągu pół roku.

Natomiast czas trwania rozwodu z orzeczeniem winy jest znacznie dłuższy.  W takiej sprawie na orzeczenie rozwodu można poczekać od roku do nawet kilku lat. Generalnie czas trwania rozwodu z orzeczeniem o winie zależy od stopnia skomplikowania sprawy i liczby powoływanych dowodów. Zauważ, że w trakcie rozwodu z orzeczeniem o winie zazwyczaj odbywa się kilka rozpraw, a czas oczekiwani na każdą z nich wynosi ok. kilka miesięcy.

 

Ile kosztuje rozwód?

Koszt opłaty sądowej od pozwu o rozwód wynosi 600 zł. koszt ewentualnej mediacji wyniesie maksymalnie 450 zł. Do tego dochodzą koszty adwokata lub radcy prawnego. Te oczywiście będą uzależnione od stopnia skomplikowania sprawy.

Jeśli rozważasz rozwód bez orzekania o winie i nie macie wspólnych małoletnich dzieci, to koszt profesjonalnego pełnomocnika  na pewno będzie niższy. Średnio w Warszawie to koszt od 2500 zł.

Koszt radcy prawnego lub adwokata za przeprowadzenie rozwodu z orzeczeniem o winie oscyluje w Warszawie od 5000 zł.

Posiadamy bogate doświadczenie w reprezentowaniu klientów w sprawach rozwodowych przed nast. sądami:

 

# rozwód Warszawa

# rozwód Kraków

# rozwód Katowice

Umów konsultację online lub wizytę w naszym oddziale w:

• Krakowie, ul. Zakopiańska 238/5

• Katowicach, ul. Porcelanowa 23

Napisz: biuro@gaworkancelaria.pl

Kinga Gawor
pozdrawiam radca pr. Kinga Gawor

Jeżeli mój artykuł był dla Ciebie przydatny, proszę kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (https://www.facebook.com/GaworKancelariaPrawna/)
Dla Ciebie to tylko kliknięcie, a dla mnie zachęta do częstszego pisania.