Rozwód z orzekaniem o winie czy bez orzekania o winie?

Data dodania: 05.02.2023

Rozwód z orzekaniem o winie czy bez orzekania o winie

Dzisiejszy wpis dotyczy kwestii rozwód z orzekaniem o winie czy bez orzekania o winie.„Pani mecenas, no i po co mi to orzekanie o winie, to pranie brudów, to wzajemne upokarzanie się? Chciałbym rozstać się z klasą”

No właśnie, co jest lepsze, czy rozwód z orzekaniem o winie czy bez orzekania o winie? Jeżeli rozważasz rozwód, to może stoisz przed takim dylematem, jak mój klient. Z jednej strony chciałbyś rozstać się stosunkowo szybko i bez nerwów, a z drugiej strony chciałbyś także zabezpieczyć swoje finansowe interesy.

Rozwód z orzekaniem o winie czy bez orzekania o winie?

Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą wyjaśniam, że wyróżniamy dwa rodzaje rozwodu :

  1. bez orzekania o winie ( inaczej za porozumieniem stron),
  2. z orzeczeniem o winie.

Rozwód z orzekaniem o winie czy bez orzekania o winie? Zgoda małżonków potrzebna

To, czy Sąd orzeknie o winie, czy nie zależy głównie od samych małżonków. Co do zasady sąd w wyroku rozwodowym orzeka o winie rozpadu małżeństwa. Jednak na wspólny wniosek małżonków sąd zaniecha tego. Zatem warunkiem uzyskania rozwodu bez orzekania o winie jest wspólna zgoda małżonków.

Jeżeli dojdziesz do wniosku, że wystarcza Ci rozwód bez orzekania o winie, to wówczas w pozwie składasz wniosek o taką postać rozwodu. Jeżeli Twój małżonek zgodzi się na taki rozwód, to sąd nie będzie miał wyjścia, jak orzec rozwód bez orzekania o winie.

Jeżeli jednak Ty chcesz rozwodu bez orzekania o winie, ale Twój małżonek nie wyrazi na to zgody, to niestety sąd będzie musiał ustalić, kto jest winny rozpadu małżeństwa.

Rozwód z orzekaniem o winie wydłuży postępowanie sądowe

Dużym minusem rozwodu z orzekaniem o winie jest to, że znacznie wydłuża on postępowanie sądowe. Czasem, gdy małżonkowie są bardzo aktywni w wykazywaniu winy drugiej strony i powołują wielu świadków, postępowanie rozwodowe przy tym rodzaju rozwodu może trwać nawet kilka lat.

Rozwód z orzekaniem o winie – alimenty

Wina, bądź jej brak, wpływa na zakres obowiązku alimentacyjnego między byłymi małżonkami.  Inaczej wygląda obowiązek alimentacyjny małżonków, którzy rozwiedli się bez orzekania o winie, a inaczej małżonków, którzy zakończyli związek przez rozwód z orzekaniem o winie. Niemniej obowiązek alimentacji między byłymi małżonkami w każdym przypadku rozwodu istnieje. Tyle, że w większym lub mniejszym zakresie.

Jeżeli nie ponosisz winy w rozpadzie małżeństwa (jesteś małżonkiem „niewinnym”), to uzyskanie rozwodu z winy współmałżonka może Ci przynieść korzyści finansowe. Dodatkowo uzyskanie rozwodu z winy współmałżonka może także stanowić dla Ciebie zabezpieczenie na wypadek, gdyby Twoja sytuacja finansowa uległa istotnemu pogorszeniu. Ale po kolei.

Jeśli sąd orzekł rozwód z wyłącznej winy Twojego małżonka, a dla Ciebie, jako małżonka niewinnego, rozwód powoduje istotne pogorszenie sytuacji majątkowej, to możesz żądać dożywotnich alimentów od małżonka. To ma szczególne znaczenie, gdy małżonek winny zarabia dużo więcej, niż małżonek niewinny. Często to żona zarabia mniej.  Jeżeli wskutek rozwodu znacznie spadła jej stopa życiowa, to może domagać się alimentów od byłego męża.

Rozwód bez orzekania o winie – alimenty

Natomiast, gdy orzeczono rozwód bez orzekania o winie, to możesz żądać alimentów od byłego małżonka tylko, jeżeli znajdujesz się w niedostatku, tj. w szczególnie trudnej sytuacji materialnej. Polega ona na tym, że własnymi siłami nie jesteś w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy np. cierpisz na ciężka chorobę uniemożliwiającą podjęcie zatrudnienia.

Małżonek wyłącznie winny nie dostanie alimentów

Zgodnie ze złotą zasadą prawa alimentacyjnego  małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia nigdy nie będzie mógł żądać od drugiego alimentów, nawet jeśli popadnie w niedostatek. Takie rozwiązanie wydaje się być sprawiedliwe moralnie.

Rozwód z orzekaniem o winie czy bez orzekania o winie? Wina a okres płacenia alimentów

Wina ma również wpływ na okres, przez jaki alimenty między byłymi małżonkami są  płacone.

W razie rozwodu z  orzekaniem o winie, obowiązek alimentacyjny jest nieograniczony w czasie. Możesz zatem żądać alimentów nawet do końca życia.

Natomiast w razie rozwodu bez orzekania o winie, obowiązek alimentacyjny wygasa z upływem 5 lat od daty rozwodu.

Jednak, zarówno w przypadku rozwodu bez orzekania o winie, jak i rozwodu z orzekaniem o winie, obowiązek alimentacyjny wygaśnie, gdy małżonek uprawniony do alimentów zawrze nowy związek małżeński. Jeżeli zatem wyjdziesz za mąż/ożenisz się, to wtedy Twój były małżonek przestanie być zobowiązany do alimentacji.

*****

Więcej na temat rozwód bez orzekania o winie a  z orzekaniem o winie przeczytasz tutaj.

O tym, ile kosztuje rozwód przeczytasz tutaj.

Gawor Kancelaria Prawna reprezentuje klientów w sprawach rozwodowych przed nast. sądami:

Rozwody z elementem transgranicznym

Gawor Kancelaria Prawna specjalizuje się także w prowadzeniu spraw rozwodowych z elementem międzynarodowym. Zatem jeżeli chcesz rozwieść się w Polsce z obcokrajowcem, to umów się na konsultację.

Jeśli natomiast Ty i Twój małżonek jesteście Polakami i mieszkacie za granicą, to również skonsultuj z nami przeprowadzenie rozwodu w Polsce.

 

#adwokat rozwód Kraków

#adwokat rozwód Warszawa

#adwokat rozwód Katowice

# rozwody Warszawa #rozwody Kraków #rozwody Katowice

 

Umów konsultację online lub wizytę w naszym oddziale w:

• Krakowie, ul. Zakopiańska 238/5

• Katowicach, ul. Porcelanowa 23

Napisz: biuro@gaworkancelaria.pl

Kinga Gawor
pozdrawiam radca pr. Kinga Gawor

Jeżeli mój artykuł był dla Ciebie przydatny, proszę kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (https://www.facebook.com/GaworKancelariaPrawna/)
Dla Ciebie to tylko kliknięcie, a dla mnie zachęta do częstszego pisania.