Legalizacja rozwodu zagranicznego w Polsce

legalizacja rozwodu zagranicznego w polsce
fot. pixabay

Dzisiejszy artykuł dotyczy tematu legalizacja rozwodu zagranicznego w Polsce. Jeżeli interesuje Cię, kiedy wystarczy rejestracja zagranicznego rozwodu w Polsce, a kiedy konieczne będzie jego uznanie, to zapraszam do lektury.

Legalizacja rozwodu zagranicznego w Polsce

Rozwód wydany za granicą powinien zostać uwidoczniony w  polskim akcie małżeństwa. Jeśli więc uzyskałeś rozwód za granicą, to spoczywa na Tobie wymóg przeprowadzenia formalności także w Polsce. Rodzaj procedury zależy od tego, czy rozwiodłeś się  na terenie UE, czy też poza nim oraz od daty rozwodu.

Legalizacja rozwodu zagranicznego w Polsce – rejestracja w polskim urzędzie

Rozwody wydane w państwie należącym do Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r. podlegają automatycznemu uznaniu w Polsce, wystarczy jedynie zarejestrować taki wyrok w polskim urzędzie stanu cywilnego.

Rozwody wydane w państwie nienależących do Unii Europejskiej od 1 lipca 2009 r. podlegają automatycznemu uznaniu w Polsce, wystarczy jedynie zarejestrować taki wyrok w polskim urzędzie stanu cywilnego. Listę urzędów stanu cywilnego znajdziesz tutaj.

Konieczne uznanie rozwodu

Natomiast rozwody  orzeczone w państwach członkowskich Unii Europejskiej  przed 1 maja 2004 r. lub w pozostałych państwach przed 1 lipca 2009 r. podlegają procedurze uznania wyroku zagranicznego przed sądem w Polsce. Taki rozwód jest skuteczny na terytorium Polski jedynie po jego uznaniu przez polski sąd. Procedura uznania rozwodu jest oczywiście dużo bardziej skomplikowana i czasochłonna.

 

Legalizacja rozwodu zagranicznego w Polsce – nie musisz przyjeżdżać do Polski

Prawnicy w Gawor Kancelaria Prawna są specjalistami w rejestracji zagranicznych rozwodów w Polsce dla klientów z każdego krańca świata. Rejestrujemy rozwody w urzędach stanu cywilnego w całej Polsce. Specjalizujemy się zwłaszcza w rejestracji amerykańskich wyroków rozwodowych.

W ramach usługi najpierw analizujemy zagraniczny wyrok rozwodowy pod kątem tego, czy spełnia wymogi rejestracji w Polsce.  Następnie inicjujemy  dla klienta proces rejestracji w polskim urzędzie stanu cywilnego.

WAŻNE: Aby zarejestrować zagraniczny rozwód w Polsce nie musisz przyjeżdżać do Polski. Wystarczy, że udzielisz nam pełnomocnictwa, a my wszystko załatwimy za Ciebie.

Legalizacja rozwodu zagranicznego w Polsce

Potrzebujesz więcej informacji w kwestii legalizacji zagranicznych wyroków rozwodowych w Polsce, umów się z nami na konsultację.

Dla klientów przebywających za granicą istnieje możliwość konsultacji przez skype.

 

Więcej informacji o tym, jak zarejestrować zagraniczny rozwód w  Polsce uzyskasz tutaj: Jak zarejestrować zagraniczny rozwód w Polsce.

Powiązane materiały wideo

Umów się na wizytę w naszym oddziale w:

• Warszawie, ul. Nowogrodzka 31, lok. 331

• Krakowie, ul. Zakopiańska 238/5

• Katowicach, ul. Porcelanowa 60

Zadzwoń: +48 603 536 414

Kinga Gawor
pozdrawiam radca pr. Kinga Gawor

Jeżeli mój artykuł był dla Ciebie przydatny, proszę kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (https://www.facebook.com/GaworKancelariaPrawna/)
Dla Ciebie to tylko kliknięcie, a dla mnie zachęta do częstszego pisania.