Dzisiejszy wpis dotyczy kwestii koronawirus a zawieszenie spółki. Dziś już wiemy, że epidemia koronawirusa będzie przyczyną kryzysu gospodarczego, nie wiemy tylko jaką skalę ten kryzys przyjmie. W związku z covid-19 niektóre branże ucierpiały bardziej niż inne. Mowa tutaj o branży turystycznej, transportowej, szkoleniowej, eventowej, gastronomicznej czy hotelarskej. Jeżeli jesteś członkiem zarządu spółki z o.o. lub wspólnikiem spółki osobowej z jednej z zagrożonych branż, to warto rozważyć zawieszenie spółki, aby zaoszczędzić na wydatkach firmy.
Zawieszenie działalności spółki
Niniejszy artykuł dotyczy zwieszenia działalności spółek prawa handlowego, zatem zarówno spółek osobowych, jak i kapitałowych. Spieszę wyjaśnić, że spółki osobowe to:
- Spółka jawna,
- Spółka partnerska,
- Spółka komandytowa,
- Spółka komandytowo-akcyjna.
Natomiast spółki kapitałowe to spółka z o.o. oraz spółka akcyjna.
Zatem dzisiejszy wpis dotyczy najpopularniejszych w Polsce spółek, tj. spółki jawnej, spółki komandytowej oraz spółki z o.o.
Spółka może zawiesić swoją działalność pod warunkiem, że nie zatrudnia pracowników. Chodzi przy tym wyłącznie o osoby zatrudnione na umowę o pracę. Jeżeli spółka zatrudnia osoby na umowę zlecenia lub o dzieło, to może zawiesić działalność. Jeśli spółka zatrudnia osoby na umowę o pracę, to co do zasady najpierw musi je zwolnić, żeby móc zawiesić działalność.
Koronawirus a zawieszenie spółki – zasady
Zawieszenie spółki nie wymaga uzasadnienia, jednak umowa lub statut spółki może szczegółowo tę kwestię regulować i określać warunki jakie muszą być spełnione, aby zawiesić działalność. Umowa spółki może również wymagać, aby zarząd spółki uzyskał wcześniejszą zgodę wspólników.
O zawieszeniu działalności gospodarczej w dobie covid-19 pisałam w artykule pt. Koronawirus – jak zawiesić firmę? Z tego artykułu dowiesz się, jakie korzyści płyną dla przedsiębiorcy w czasie zawieszenia działalności gospodarczej oraz co przedsiębiorca może robić w okresie tego zawieszenia.
W tym wpisie też zostały opisane zasady zawieszenia działalności gospodarczej. Jednakże zawieszenie działalności spółek podlegających wpisowi do KRS nieco różni się od zasad dotyczących zawieszania jednoosobowych działalności gospodarczych.
Po pierwsze, niezbędna jest uchwała o zawieszeniu działalności. W przypadku spółek osobowych uchwałę taką podejmują wspólnicy spółki, natomiast w przypadku spółek kapitałowych organem uprawnionym jest zarząd. Uchwała wspólników lub zarządu musi wskazywać, od kiedy spółka będzie podlegać zawieszeniu.
Po drugie, spółka dokonuje zgłoszenia o zawieszeniu działalności w KRS. Przy czym zgłosić zawieszenie działalności do KRS należy w ciągu 7 dni od podjęcia uchwały.
Co jest potrzebne przy zawieszeniu spółki w KRS?
Do właściwego dla spółki KRS składasz:
- formularz KRS-Z62,
- uchwałę wspólników lub zarządu,
- oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników.
Wyrejestrowanie spółki jako płatnika z ZUS następuje automatycznie. Ale wspólnicy, którzy są płatnikami składek na własne ubezpieczenia, muszą osobiście wyrejestrować się z ZUS jako płatnicy i wyrejestrować się z ubezpieczeń.
Jaki jest okres zawieszenia spółki? Koronawirus a zawieszenie spółki
Działalność spółki zarejestrowanej w KRS można zawiesić na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Datę zawieszenia działalności wskazywać powinna treść uchwały i w tym przypadku nie może być ona wcześniejsza niż data złożenia wniosku.
Wznowienie działalności spółki
Jeśli w ciągu 24 miesięcy nie złożysz wniosku o wznowienie działalności, to działalność spółki zostanie automatycznie wznowiona.
Wniosek o wpis zawieszenia, jak i wznowienia wykonywania działalności gospodarczej spółki złożony w sądzie rejestrowym jest wolny od opłaty sądowej.
Koronawirus a zawieszenie spółki
Zawieszenie spółki, choć przyniesie pewne oszczędności, może okazać się niewystarczające w sytuacji, gdy spółka jest na skraju niewypłacalności. Wówczas spółka niezwłocznie powinna rozważyć bardziej zdecydowane kroki, jak restrukturyzację, czy też upadłość.
*****
O tym, jak zawiesić spółkę cywilną przeczytasz tutaj.