Wyrobienie paszportu Warszawa Śródmieście

Data dodania: 07.01.2021

wyrobienie paszportu warszawa śródmieście
W dzisiejszym wpisie dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć w temacie wyrobienie paszportu Warszawa Śródmieście. Rozpoczął się sezon wakacyjno – urlopowy, a wraz z nim wyjazdy za granicę. Jednym z podstawowych dokumentów, jakie zabieramy ze sobą wyjeżdżając poza strefę Schengen jest paszport. Co ważne, w związku z Brexitem paszport będzie nam również potrzebny wjeżdżając na teren Zjednoczonego Królestwa już od października 2021 r.

Gdzie należy złożyć wniosek o paszport?

Wniosek o wydanie paszportu możesz złożyć w najbliższym biurze paszportowym. W przypadku Warszawy – Śródmieścia biuro to znajduje się przy ulicy Kruczej 5/11. Pełną listę biur paszportowych znajdziesz tutaj.

WAŻNE: W związku ze zwiększonym zainteresowaniem wnioskami paszportowymi wojewódzkie biura paszportowe od dnia 26 czerwca do końca lipca są czynne również w soboty.

Wyrobienie paszportu Warszawa Śródmieście

Wniosek możesz złożyć również za granicą w wybranych konsulatach, między innymi w Europie i Stanach Zjednoczonych. Listę zagranicznych biur paszportowych znajdziesz tutaj.

W dowolnym urzędzie

Ważną zasadą jest reguła „odmiejscowienia” wydawania paszportu. Oznacza ona, że wniosek o wydanie paszportu możesz złożyć w dowolnym biurze paszportowym w kraju lub za granicą (niekoniecznie w biurze najbliższym dla Twojego miejsca zamieszkania).
Pamiętaj jednak, że gotowy dokument możesz odebrać tylko w biurze, w którym składałeś wniosek o wydanie paszportu.

Na chwilę obecną nie ma możliwości złożenia wniosku o wydanie paszportu on – line.

Wyrobienie paszportu Warszawa Śródmieście

WAŻNE: Wniosek o wydanie paszportu wypełniamy na miejscu – w biurze paszportowym. Nie wypełniaj zatem wniosków wyszukanych w Internecie – nie zostaną przyjęte. Również na miejscu pobierane są od nas odciski palców na potrzeby wyrobienia paszportu.

Jakie dokumenty będą Ci potrzebne?

Do wniosku o wydanie paszportu należy załączyć:

– jednokolorowe zdjęcie w formacie paszportowym (do wykonania u fotografa) z ostatnich 6 miesięcy,

– dowód opłaty za paszport (informacje o opłatach i ulgach poniżej),

–  dokument poświadczający prawo do ulgi (np. legitymacja studencka, Karta Dużej Rodziny),

– ważny paszport lub ważny dowód osobisty.

WAŻNE: Jeżeli zawarłeś związek małżeński za granicą i zmieniłeś nazwisko, załącz również odpis polskiego aktu małżeństwa (do pobrania w urzędzie stanu cywilnego).

Ile zapłacisz za paszport?

Podstawowa opłata wynosi 140 zł. Opłatę uiszczamy na właściwy rachunek urzędu wojewódzkiego. W województwie mazowieckim jest to:
Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie,
Biuro Finansów Urzędu
pl. Bankowy 3/5, 00-950 Warszawa

nr konta: 83 1010 1010 0137 1022 3100 0000

W tytule opłaty należy wpisać: „opłata paszportowa dla (imię i nazwisko)”, np. „opłata paszportowa dla Jana Kowalskiego”.

Wyrobienie paszportu Warszawa Śródmieście

Zniżki na opłatę paszportową przysługują:
–  w kwocie 50% (koszt: 70 zł) między innymi: studentom, emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym, rodzicom i małżonkom rodziców rodzin wielodzietnych (posiadacze Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny),
–  w kwocie 75% (koszt: 35 zł) osobom uczącym się, które nie ukończyły 26 roku życia i posiadają Ogólnopolską Kartę Dużej, Rodziny, a także dzieciom niepełnosprawnym, posiadającym Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny.

Paszport za darmo mogą otrzymać między innymi osoby powyżej 70 roku życia.

WAŻNE: Składając wniosek paszportowy w zagranicznych biurach opłata ta może różnić się od opłaty w Polsce.

Ile będziesz czekać na wydanie paszportu?

Standardowy czas oczekiwania na wydanie paszportu to 30 dni, jednak w szczególnych przypadkach czas oczekiwania może się wydłużyć.

Tutaj możesz sprawdzić, czy Twój paszport jest gotowy do odbioru. Wystarczy podać numer sprawy (otrzymasz go wraz z poświadczeniem złożenia wniosku o wydanie paszportu).

 

Czy możesz złożyć wniosek lub odebrać gotowy dokument przez pełnomocnika?

Niestety nie. Taką możliwość wyklucza z art. 13 ust. 1 i 15 ust. 1 ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych. Złożenie wniosku o wydanie dokumentu paszportowego oraz odbiór dokumentu paszportowego następuje wyłącznie osobiście.

 

 

Wyrobienie paszportu Warszawa Śródmieście

Jak widzisz, wyrobienie paszportu w Warszawie Śródmieściu nie jest skomplikowane. Szkoda tylko, że wniosku nie można złożyć on-line lub przez pełnomocnika. Konieczność osobistego złożenia wniosku i odebrania paszportu jest jedną z głównych bolączek procedury wyrabiania paszportu.

O tym, jak wyrobić paszport dla dziecka w Warszawie Śródmieściu przeczytasz we wpisie: Wyrobienie paszportu dla dziecka Warszawa Śródmieście

 

Autor:

Dominika Jon

Asystent radcy prawnego w Gawor Kancelaria Prawna

Umów konsultację online lub wizytę w naszym oddziale w:

• Krakowie, ul. Zakopiańska 238/5

• Katowicach, ul. Porcelanowa 23

Napisz: biuro@gaworkancelaria.pl

Kinga Gawor
pozdrawiam radca pr. Kinga Gawor

Jeżeli mój artykuł był dla Ciebie przydatny, proszę kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (https://www.facebook.com/GaworKancelariaPrawna/)
Dla Ciebie to tylko kliknięcie, a dla mnie zachęta do częstszego pisania.