Umowa deweloperska powinna przewidywać, że pieniądze, które będziesz wpłacać deweloperowi, będą trzymane na mieszkaniowym rachunku powierniczym. Istnieją dwa rodzaje tego rachunku: otwarty i zamknięty. Najkorzystniejszy dla Ciebie jest rachunek zamknięty. Ten jest jednak najmniej popularny u deweloperów. Co, jeżeli deweloper nie chce zgodzić się na wariant zamknięty?
Umowa deweloperska a rachunek otwarty
O tym, dlaczego rachunek zamknięty jest dla klienta dewelopera najkorzystniejszy pisałam tutaj. Jeżeli Twój deweloper przewidział w umowie deweloperskiej rachunek otwarty i nie chce zgodzić się na rachunek zamknięty, wówczas Twoje interesy w razie jego upadłości nie są chronione. Możesz bowiem w takiej sytuacji stracić szanse na swoje mieszkanie, jak i na zwrot pieniędzy. Co powinieneś zatem zrobić?
Otóż powinieneś negocjować z deweloperem, aby w umowie deweloperskiej zabezpieczył dodatkowo otwarty rachunek powierniczy gwarancją ubezpieczeniową lub bankową. Wskazane jest więc, by ustanowił gwarancję bankową lub ubezpieczeniową na Twoją rzecz. Zasadniczych różnic pomiędzy tymi gwarancjami nie ma, poza tym, że pierwszej udziela bank, a drugiej zakład ubezpieczeń.
Umowa deweloperska a rachunek otwarty
Co Tobie te gwarancje dają? Dzięki nim, w razie upadłości dewelopera masz szanse na odzyskanie wpłaconych pieniędzy. Wystawiając gwarancję, bank albo zakład ubezpieczeń zobowiązuje się do wypłaty Tobie pieniędzy, które wcześniej wpłaciłeś na otwarty rachunek powierniczy, w przypadku ogłoszenia upadłości dewelopera. Wpłacone pieniądze możesz odzyskać na podstawie gwarancji zazwyczaj po przejściu długotrwałej procedury. O uzyskanie pieniędzy od gwaranta (banku lub zakładu ubezpieczeń) trzeba zwykle mocno powalczyć. To z kolei może oznaczać zamrożenie wpłaconych przez Ciebie pieniędzy na dłuższy czas. Zdecydowanie jednak lepsze to niż nic. Takie rozwiązanie jest dla Ciebie bardziej korzystne niż zwykły otwarty rachunek powierniczy.
Umowa deweloperska a rachunek otwarty
Kiedy natomiast umowa deweloperska z Twoim deweloperem przewiduje otwarty rachunek powierniczy wraz z gwarancją ubezpieczeniową lub bankową, to koniecznie sprawdź jej warunki. Powinieneś się bowiem upewnić, że gwarancja obejmuje również przypadek ogłoszenia upadłości przez dewelopera. Ważne jest także sprawdzenie, czy gwarancja przewiduje jakieś warunki, które musisz spełnić, by pieniądze zostały Ci wypłacone oraz jak wygląda procedura wypłaty pieniędzy. Pamiętaj, nie każda gwarancja rzeczywiście zabezpieczy Twoje interesy na wypadek upadłości dewelopera. Są też takie, które ze względu na sprytnie skonstruowane zapisy, żadnej ochrony Ci tak naprawdę nie przyznają. Treść gwarancji może być bowiem różnie skonstruowana. Najlepiej zleć prawnikowi specjalizującemu się w analizie umów deweloperskich szczegółową analizę warunków gwarancji.