Rachunek powierniczy otwarty czy zamknięty?

Data dodania: 20.02.2022

rachunek powierniczy otwarty cy zamnkniętyRachunek powierniczy otwarty czy zamknięty?

Umowa deweloperska powinna zawierać zapis, że pieniądze, które będziesz wpłacać deweloperowi, znajdą się na mieszkaniowym rachunku powierniczym. Wyróżniamy dwa rodzaje tego rachunku: otwarty i zamknięty. Oczywiście najkorzystniejszy dla Ciebie jest rachunek zamknięty. Dlaczego?

Przed rozpoczęciem inwestycji deweloper musi otworzyć w banku rachunek powierniczy, na który klienci wpłacają pieniądze. Różnica pomiędzy obydwoma rodzajami rachunku powierniczego polega zasadniczo na chwili, w której środki zgromadzone na rachunku bankowym są przekazywane deweloperowi. To także przekłada się na ochronę interesów klienta w razie upadłości dewelopera.

Zamknięty rachunek powierniczy                   

W przypadku rachunku zamkniętego środki zwalniane są w momencie, gdy bank otrzyma odpis aktu notarialnego umowy sprzedaży lokalu. Zatem środki wpłacane są do banku, gdzie są one przechowywane aż do chwili zawarcia umowy przenoszącej własność lokalu na kupującego. Zabezpiecza to kupującego przed ewentualną upadłością dewelopera. Rachunek powierniczy zamknięty jest bardziej korzystny dla nabywcy lokalu jeszcze z jednej przyczyny. Przy tym wariancie deweloper musi najpierw sam sfinansować inwestycję, a w tym celu najczęściej korzysta z kredytu bankowego. Wówczas bank jest gwarantem, że inwestycja zostanie ukończona. I deweloperowi zależy na doprowadzeniu budowy do końca, gdyż tylko wtedy otrzyma pieniądze klientów i może spłacić swój dług w banku zaciągnięty na budowę.

Otwarty rachunek powierniczy

Z kolei w przypadku otwartego rachunku powierniczego określone kwoty są zwalnianie i wypłacanie deweloperowi w miarę postępu prac budowlanych. Terminy wypłaty poszczególnych kwot deweloperowi są określone w umowie deweloperskiej. Ryzyko dla Ciebie polega na tym, że najczęściej znaczna część środków przekazywana jest deweloperowi już na wstępnych etapach prac budowlanych. Powszechną praktyką jest, że klient płaci większą część ceny zanim jeszcze inwestor uzyska pozwolenie na użytkowanie budynku.

Upadłość dewelopera

Przypadki upadłości deweloperów nadal niestety nie należą do rzadkości. Sytuacja klienta dewelopera jest różna w zależności od rodzaju mieszkaniowego rachunku powierniczego.

W przypadku rachunku powierniczego zamkniętego, pieniądze aż do przeniesienia prawa własności, gromadzone są na odrębnym rachunku i nie przechodzą na własność dewelopera. Upadłość dewelopera oznacza wiec, że stracimy szanse na własne mieszkanie, ale wpłacone pieniądze do nas wrócą.

W  przypadku rachunku  otwartego możesz zostać bez mieszkania, i bez pieniędzy. Jeśli deweloper zbankrutuje, wpłacone za poszczególne etapy budowy środki staną się częścią masy upadłości i syndyk wykorzysta je do spłaty bieżących zobowiązań bankruta. Dopiero w ostatniej kolejności zwróci jakąś część pieniędzy nabywcom lokali, o ile jakieś pieniądze jeszcze zostaną.

Rachunek powierniczy otwarty czy zamknięty?

Biorąc pod uwagę powyższe, nic dziwnego, że deweloperzy części decydują się na otwarcie rachunku powierniczego otwartego.

*****

O tym, o czym musisz pamiętać przed podpisaniem umowy deweloperskiej przeczytasz tutaj.

Umów konsultację online lub wizytę w naszym oddziale w:

• Krakowie, ul. Zakopiańska 238/5

• Katowicach, ul. Porcelanowa 23

Napisz: biuro@gaworkancelaria.pl

Kinga Gawor
pozdrawiam radca pr. Kinga Gawor

Jeżeli mój artykuł był dla Ciebie przydatny, proszę kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (https://www.facebook.com/GaworKancelariaPrawna/)
Dla Ciebie to tylko kliknięcie, a dla mnie zachęta do częstszego pisania.