Paszport dla dziecka bez zgody ojca Kraków

paszport dla dziecka bez zgody ojca Kraków

Dzisiejszy artykuł będzie dotyczył tematu Paszport dla dziecka bez zgody ojca Kraków. Zbliżają się ferie zimowe, a Ty obiecałaś swojemu dziecku wyjazd na narty w Alpy… No właśnie, co w przypadku, gdy po rozstaniu z ojcem dziecka matka chce wyrobić dziecku paszport, a ojciec się na to nie zgadza albo z ojcem nie ma kontaktu?

Paszport dla dziecka bez zgody ojca Kraków

Jaka jest reguła? Otóż, do wyrobienia paszportu dla małoletniego dziecka wymagana jest, co do zasady, zgoda obojga rodziców. Zatem nie ma żadnego problemu, jeśli oboje rodzice są zgodni w kwestii wyrobienia dziecku paszportu. Wówczas udają się oni do punktu paszportowego i podpisują wniosek paszportowy. Ponadto zgoda drugiego rodzica może być z poświadczonym przez notariusza lub organ paszportowy podpisem.

Należy tutaj poczynić jednak ważne zastrzeżenie: na wyrobienie paszportu dla dziecka wymagana jest zgoda obojga rodziców posiadających pełnię władzy rodzicielskiej. Jeżeli ojciec nie zgadza się na wyrobienie paszportu dla dziecka lub nie ma z nim kontaktu, to w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy ojciec, posiada pełnię władzy rodzicielskiej (wówczas jego zgoda jest wymagana), ograniczoną władzę rodzicielską (wtedy należy sprawdzić, czy jego władza rozciąga się na kwestie związane z paszportem) czy wreszcie jest pozbawiony władzy rodzicielskiej (wówczas jego zgoda nie jest potrzebna).

Wniosek do sądu opiekuńczego

Jednakże jeżeli na wyrobienie paszportu dla dziecka nie zgadza się ojciec,  który posiada pełnię władzy rodzicielskiej, to matka nie jest w sytuacji bez wyjścia. Matka może bowiem wtedy wystąpić do sądu opiekuńczego o zastąpienie zgody drugiego rodzica zezwoleniem sądu na wydanie paszportu.

Następnie po uzyskaniu prawomocnego orzeczenia sądu matka powinna udać się do urzędu paszportowego, który powinien wydać paszport dla dziecka.

Prowadziłam wiele takich postępowań przed sądem w Krakowie i mogę powiedzieć, że istnieje duża szansa na to, że sąd zezwoli Tobie na wyrobienie paszportu dla dziecka.

W sprawie o zezwolenie na wydanie dziecku paszportu sąd powinien badać, czy posiadanie przez dziecko paszportu jest zgodne z jego interesem. Tego rodzaju sprawy muszą z reguły kończą się pozytywnym rozstrzygnięciem, co jest zresztą zgodne z zasadą powszechnej dostępności dokumentu paszportowego. Zgodnie z orzeczeniami sądów, we współczesnym świecie możliwość swobodnego przemieszczania się (również przez dzieci) jest wartością powszechnie akceptowaną w państwach demokratycznych.

Ograniczenie władzy rodzicielskiej ojca

Dodatkowo, jeżeli z ojcem dziecka nie ma kontaktu, to warto wówczas rozważyć, czy nie złożyć wniosku o ograniczenie władzy rodzicielskiej ojca. Jeśli zdecydujesz się złożyć taki wniosek, to po uzyskaniu prawomocnego orzeczenia sądu możesz udać się do urzędu paszportowego celem wyrobienia dziecku paszportu.

Ile jest ważny paszport dla dziecka?

Paszport wydany dla dziecka jest ważny  5 lat od wydania — dla dziecka do 13 lat oraz 10 lat od wydania — dla dziecka powyżej 13 lat.

Zgoda ojca na wyjazd dziecka za granicę

Pamiętaj, iż oddzielnej zgody ojca będzie wymagał też konkretny wyjazd dziecka za granicę. I wówczas podobnie w braku porozumienia rodziców będzie konieczne uzyskanie zgody sądu opiekuńczego.

Zgodnie z orzecznictwem sądowym, uzyskanie orzeczenia sądu zezwalającego na wyrobienie paszportu nie zastępuje zgody na konkretny wyjazd dziecka za granicę i nie pozwala swobodnie decydować o możliwości zabrania go poza terytorium państwa, w którym posiada ono miejsce zamieszkania.

Paszport dla dziecka bez zgody ojca Kraków

Jeżeli jesteś z Krakowa lub okolic i rozważasz wyrobienie dziecku paszportu, ale drugi rodzic się na to nie zgadza, to umów się na konsultację do naszej kancelarii w Krakowie. Z każdej sytuacji jest wyjście, pomożemy Ci uzyskać paszport dla dziecka bez zgody ojca.

 

Listę punktów paszportowych na terenie Krakowa i okolic znajdziesz tutaj.

O wyrobieniu paszportu dla dziecka przeczytasz tutaj.

 

#kancelaria prawa rodzinnego kraków

#kancelaria prawa rodzinnego warszawa

#kancelaria prawa rodzinnego katowice

Umów konsultację online lub wizytę w naszym oddziale w:

• Krakowie, ul. Zakopiańska 238/5

• Katowicach, ul. Porcelanowa 23

Napisz: biuro@gaworkancelaria.pl

Kinga Gawor
pozdrawiam radca pr. Kinga Gawor

Jeżeli mój artykuł był dla Ciebie przydatny, proszę kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (https://www.facebook.com/GaworKancelariaPrawna/)
Dla Ciebie to tylko kliknięcie, a dla mnie zachęta do częstszego pisania.