Paszport dla dziecka bez zgody ojca Katowice

Data dodania: 02.02.2021

paszport dla dziecka bez zgody ojca katowice

Dzisiejszy artykuł będzie dotyczył tematu Paszport dla dziecka bez zgody ojca Katowice. Zbliżają się ferie zimowe i zapewne wielu rodziców będzie chciało zabrać swoje dzieci na zagraniczną wycieczkę. Chcesz wyrobić paszport dla swojego dziecka, a drugi z rodziców nie wyraża na to zgody albo nie ma z nim kontaktu?

Takie sytuacje wcale nie należą do rzadkości. Co w przypadku, gdy po rozstaniu z ojcem dziecka matka chce wyrobić dziecku paszport, a ojciec się na to nie zgadza albo z ojcem nie ma kontaktu?

Paszport dla dziecka bez zgody ojca Katowice

Do wyrobienia paszportu dla małoletniego dziecka wymagana jest, co do zasady, zgoda obojga rodziców, którzy posiadają pełnię władzy rodzicielskiej. Zatem jeśli ojciec i matka są zgodni w kwestii wyrobienia dziecku paszportu, to nie ma problemu. Składają oni swoje podpisy pod wnioskiem paszportowym w punkcie paszportowym i otrzymują paszport dla dziecka.

Dopuszczalne jest także złożenie wniosku paszportowego tylko przez jednego rodzica przy jednoczesnym okazaniu w urzędzie paszportowym pisemnej zgody drugiego rodzica. Jednakże pisemna zgoda drugiego rodzica musi być poświadczona przez notariusza lub organ paszportowy podpisem.

Kiedy zgoda drugiego rodzica (ojca) nie jest wymagana?

Są sytuacje, kiedy organ paszportowy wyda paszport bez zgody drugiego rodzica. Tak się stanie, gdy:

1.drugi rodzic nie żyje,

2.ojciec dziecka jest nieznany,

3.na podstawie orzeczenia sądu jeden z rodziców został pozbawiony władzy rodzicielskiej lub władza ta została ograniczona (w tym drugim przypadku należy sprawdzić, czy jego władza nie rozciąga się czasem na kwestie związane z paszportem)

Orzeczenie sądu opiekuńczego zastępuje zgodę ojca

W  przypadku sporu rodziców co do wyrobienia paszportu dla małoletniego dziecka albo, gdy nie ma kontaktu z drugim rodzicem, możesz wystąpić do sądu opiekuńczego o zastąpienie zgody drugiego rodzica zezwoleniem sądu na wydanie paszportu.

WAŻNE: W przypadku braku zgodnych stanowisk rodziców lub niemożności uzyskania zgody jednego z nich, zgodę drugiego rodzica na wydanie paszportu dla małoletniego dziecka zastępuje orzeczenie sądu opiekuńczego.

Gdy sąd opiekuńczy rozstrzygnie wniosek jednego z rodziców o wyrażenie zgody na wyrobienie paszportu dla dziecka,  to orzeknie, aby zezwolić wnioskodawcy na wyrobienie paszportu dla małoletniego dziecka. Jednak zezwolenie Sądu nie zastępuje jeszcze decyzji organu paszportowego. Z prawomocnym orzeczeniem sądu powinnaś się udać do urzędu paszportowego, który powinien wydać paszport dla dziecka.

A może ograniczenie władzy rodzicielskiej ojca

Ponadto, jeżeli z ojcem dziecka nie ma kontaktu, to być może zachodzą przesłanki do ograniczenia jego władzy rodzicielskiej. Warto wówczas rozważyć, czy nie złożyć wniosku o ograniczenie władzy rodzicielskiej ojca. Jeśli zdecydujesz się złożyć taki wniosek, to po uzyskaniu prawomocnego orzeczenia możesz udać się do urzędu paszportowego celem wyrobienia dziecku paszportu.

Paszport dla dziecka bez zgody ojca Katowice

A co, gdy matka nie wyraża zgody na wyrobienie paszportu dla dziecka?

Jeśli dziecko jest pod opieką ojca, a to matka nie chce zgodzić się na wyrobienie paszportu dla dziecka, to wówczas ojciec dziecka może złożyć taki wniosek w sądzie opiekuńczym o zastąpienie zgody matki zezwoleniem sądu na wydanie paszportu. Sytuacje, w których to matka nie zgadza się na wyrobienie paszportu dla dziecka są zdecydowanie rzadsze, ale też się zdarzają.

Paszport dla dziecka bez zgody ojca Katowice

Jeżeli jesteś ze Ślaska  i rozważasz wyrobienie dziecku paszportu, ale drugi rodzic się na to nie zgadza, to umów się na konsultację do naszej kancelarii w Katowicach. Z każdej sytuacji jest wyjście, pomożemy Ci uzyskać paszport dla dziecka bez zgody ojca. Prowadziłam wiele takich spraw na terenie Śląska i mogę powiedzieć, że jest spora szansa na uzyskanie zezwolenia sądu na wyrobienie paszportu dla Twojego dziecka.

Listę punktów paszportowych na terenie Śląska znajdziesz tutaj.

O wyrobieniu paszportu dla dziecka przeczytasz tutaj.

 

#kancelaria prawa rodzinnego katowice

#kancelaria prawa rodzinnego warszawa

#kancelaria prawa rodzinnego kraków

Umów konsultację online lub wizytę w naszym oddziale w:

• Krakowie, ul. Zakopiańska 238/5

• Katowicach, ul. Porcelanowa 23

Napisz: biuro@gaworkancelaria.pl

Kinga Gawor
pozdrawiam radca pr. Kinga Gawor

Jeżeli mój artykuł był dla Ciebie przydatny, proszę kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (https://www.facebook.com/GaworKancelariaPrawna/)
Dla Ciebie to tylko kliknięcie, a dla mnie zachęta do częstszego pisania.