Czy udziałowiec spółki z o.o. może ogłosić upadłość konsumencką?

czy udziałowiec spółki z o.o. może ogłosić upadłość konsumenckąData dodania: 10.11.2019 r.

Część z Was, którzy odwiedzacie mnie w kancelarii jest udziałowcami spółki z o.o. Czasem nawet kilku spółek z o.o. Zapraszam do lektury artykułu, w którym odpowiem na pytanie, czy udziałowiec spółki z o.o. może ogłosić upadłość konsumencką.

Czy udziałowiec spółki z o.o. może ogłosić upadłość konsumencką?

Otóż, osoba posiadająca udziały w spółce (spółkach) z o.o. jak najbardziej może ogłosić upadłość konsumencką. W myśl podstawowej zasady upadłości konsumenckiej, ogłosić tę upadłość może jedynie konsument. Nie może jej ogłosić natomiast przedsiębiorca. Posiadanie udziałów w spółce z o.o. nie czyni z Ciebie przedsiębiorcy. Stąd będąc udziałowcem spółki z o.o. możesz ogłosić upadłość konsumencką, chyba że oprócz posiadania udziałów w spółce z o.o. prowadzisz także działalność gospodarczą.

Czy udziałowiec spółki może ogłosić upadłość konsumencką? syndyk sprzeda udziały

Oczywiście udziały w spółce z o.o. stanowią składnik Twojego majątku. Zatem jeżeli posiadasz udziały w spółce z o.o., to po ogłoszeniu Twojej upadłości konsumenckiej syndyk zajmie się ich sprzedażą. A kwota uzyskania ze sprzedaży udziałów wejdzie do masy upadłości, która służy zaspokojeniu wierzycieli.Jeśli syndykowi nie uda się sprzedać udziałów w spółce z o.o., to wówczas jest możliwość ich wyłączenia z masy upadłości. To oznacza, że niejako wrócą one do Ciebie.

Nierzadko udziałowiec spółki z o.o. jest także członkiem jej zarządu. O tym, czy członek zarządu spółki z o.o. może ogłosić upadłość konsumencką przeczytacie we wpisie: Czy prezes spółki z o.o. może ogłosić upadłość konsumencką?

Umów się na wizytę w naszym oddziale w:

• Warszawie, ul. Nowogrodzka 31, lok. 331

• Krakowie, ul. Zakopiańska 238/5

• Katowicach, ul. Porcelanowa 60

Zadzwoń: +48 603 536 414

Kinga Gawor
pozdrawiam radca pr. Kinga Gawor

Jeżeli mój artykuł był dla Ciebie przydatny, proszę kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (https://www.facebook.com/GaworKancelariaPrawna/)
Dla Ciebie to tylko kliknięcie, a dla mnie zachęta do częstszego pisania.