Czy dług w ZUS pozbawia zwolnienia z ZUS w ramach Tarczy?

Data dodania: 18.04.2020

Zwolnienie z ZUS a dług w ZUS

Dzisiejszy wpis dotyczy kwestii zwolnienie z ZUS a dług w ZUS. Pierwsza Tarcza Antykryzysowa daje przedsiębiorcom samozatrudnionym oraz przedsiębiorcom, którzy  zgłosili do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 osób możliwość zwolnienia z opłacania składek  ZUS w okresie od marca do maja 2020 r. Niemała liczba przedsiębiorców ma jednak mniejsze lub większe  zaległości w ZUS. Powstaje zatem pytanie czy zaległości w ZUS dyskwalifikują ze zwolnienia z ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej. To pytanie też często zadajecie na Fanpage Kancelarii (tutaj). Gdyby jakiekolwiek zadłużenie w ZUS zamykało drzwi do zwolnienia z ZUS w ramach Tarczy, to przecież byłoby to niesprawiedliwe. W dzisiejszym artykule postanowiłam tę sprawę wyjaśnić.

Otóż uspokoję Cię, posiadanie jakiejkolwiek zaległości w ZUS nie dyskwalifikuje Cię z trzymiesięcznego zwolnienia z ZUS. Z tego zwolnienia z ZUS dyskwalifikuje jedynie określona w prawie zaległość. Mianowicie nie będziesz mógł skorzystać ze zwolnienia z ZUS, jeżeli  na dzień 31 grudnia 2019 r. zalegałeś z opłacaniem należności z tytułu składek za okres dłuższy niż 12 miesięcy. Jednakże nawet jeśli na dzień 31 grudnia 2019 r. miałeś zadłużenie w ZUS za okres dłuższy niż 12 miesięcy, to możesz ubiegać się o zwolnienie z ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej. Aby tak było musisz spełnić jeden warunek. Mianowicie jeżeli do tej daty, tj. do dnia 31 grudnia 2019 r.,  zawarłeś z ZUS umowę o rozłożenie należności z tytułu składek na raty i umowę tę realizujesz, to wówczas przysługuje Ci zwolnienie z opłacania składek ZUS za okres od marca do maja 2020 r.

Zwolnienie z ZUS a dług w ZUS

Podsumowując, jeżeli masz jakąkolwiek inną zaległość w ZUS niż tę opisaną powyżej (tj. na dzień 31 grudnia 2019 r. zadłużenie w ZUS za okres dłuższy niż 12 miesięcy) albo posiadasz zaległość opisaną powyżej, ale do dnia 31 grudnia 2019 r. zawarłeś ugodę z ZUS i ją realizujesz, to możesz się starać o zwolnienie z ZUS😉

Zatem w sytuacji posiadania zadłuzenia w ZUS istotne jest, za jaki okres jest zadłużenie. Zaległość w ZUS nieprzekraczająca 12 miesięcy, która nie wystąpiła na dzień 31 grudnia 2019 r. uprawnia Cię do zwolnienia z ZUS.

*****

O tym, jak wypełnić wniosek o zwolnienie z ZUS przeczytasz tutaj.

 

 

Umów konsultację online lub wizytę w naszym oddziale w:

• Krakowie, ul. Zakopiańska 238/5

• Katowicach, ul. Porcelanowa 23

Napisz: biuro@gaworkancelaria.pl

Kinga Gawor
pozdrawiam radca pr. Kinga Gawor

Jeżeli mój artykuł był dla Ciebie przydatny, proszę kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (https://www.facebook.com/GaworKancelariaPrawna/)
Dla Ciebie to tylko kliknięcie, a dla mnie zachęta do częstszego pisania.